Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Set-top boxy

Ovládání přístroje

Přestože příjmové vlastnosti a vybavení přístroje jsou určitě rozhodující pro technickou kvalitu zpracování signálu, účelnost a rozsah ovládání přístroje by mělo mít své nezanedbatelné místo v rozhodovacím procesu. Všechny přístroje se ovládají dálkovým ovladačem (některé dokonce nemají ani jediné tlačítko) pomocí interaktivního obrazovkového menu (OSD). Důležitá je nejen anatomie dálkového ovladače, ale je třeba dát pozor na případné konflikty dálkových ovladačů (obvykle neznačkové audiosoustavy občas nerespektují rozdělení kódů pro různé přístroje).

U samotného menu bývá, více než skutečnost, že je menu přeloženo do češtiny, podstatně důležitější účelnost uspořádání menu a zejména pohodlí volby často opakovaných příkazů (i když uživatel neumí žádný světový jazyk, v zásadě potřebuje nastavovací menu jen na prvotní nastavení přístroje, které může provést podle návodu). Jistou roli může hrát i rychlost volby v menu a rychlost přepínání kanálů, které může být do půl sekundy, ale také až 2 sekundy (na první roli je rozdíl malý, ale tato "zanedbatelnost" se začne člověku brzy zajídat).

Podpora doplňkových služeb

Pojem "doplňkové služby" je u DVB-T vysílání velmi široký, navíc se v tomto směru očekává ještě bouřlivý vývoj, takže z dnešního hlediska lze popsat pouze ty nejzákladnější a nejobvyklejší z nich.

EPG

EPG (Electronic Program Guide) je zkratka tzv. Elektronického programového průvodce, který je v podstatě elektronickou obdobou tištěného televizního programu (přehledu pořadů) a bývá doplňkem standardního digitálního vysílání. Kromě úspory za tiskoviny nabízí možnost prakticky okamžité aktualizace (aktuální změna programu) a jednoduchým interaktivním způsobem rezervaci, resp. načasováné nastavení přístroje na určitý pořad.

Součástí EPG jsou zejména časy pořadů, dále pak název pořadu, jeho stručný popis, případně i delší popis. Většina DVB-T přijímačů na našem trhu je již schopna zobrazovat znaky s diakritickými znaménky správně, přesto se najdou nějaké výjimky (obvykle jde o novinky, které ještě na počeštění čekají). Takový nedostatek pochopitelně není překážkou v běžném používání přístroje, snižuje však o něco komfort při využívání této zajímavé služby.

Teletext

Teletext je obdobou této služby známé z analogového vysílání. Digitální přístroje často nabízejí možnost načtení až několika tisíc teletextových stránek do paměti, takže pohyb v rámci stránek je velmi rychlý. S kódováním češtiny teletextu obvykle nebývá problém, navíc přístroje předávají teletextovou informaci i do analogového videovýstupu, takže je možné zobrazit teletext alternativně i připojeným televizorem.

Hry a menší aplikace

Některé přístroje jsou vybaveny menšími programy typu jednoduchých her, kalendářů či kalkulaček. Tato výbava nesouvisí s vlastní hlavní funkcí přijímače, ale může zpříjemnit ovládání a zacházení s přijímačem (např. pro děti). Očekává se, že doplňkové programy tohoto typu budou dříve či později zařazeny v některé z budoucích aktualizací firmwaru většiny přístrojů.

Aktualizace firmwaru

Mnoho přístrojů umožňuje provést aktualizaci firmwaru přístroje z připojeného počítače, nebo přímo z éteru. Podmínkou však je, že jej provozovatel vysílání, po dohodě s výrobcem přístroje (producentem firmwaru), musí do vysílání ve formě předepsané výrobcem do vysílání zařadit. Jde o velmi elegantní "bezkontaktní" formu vylepšení (úpravy) vlastností přístroje, aniž by člověk musel vstát ze židle. V rámci zkušebního vysílání nic takového zatím neprobíhá, ale předpokládá se, že i tyto možnosti budou hojně využívány.

Autor: DigitálníTelevize.cz
Porovnat set-top boxy