Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Set-top boxy

Možnosti záznamu

Možnost záznamu na digitální média bez ztráty kvality je jednou z klíčových předností digitálního vysílání. K tomuto účelu slouží DVB-T rekordéry, tzv. PVR. Vzhledem k proměnnému datovému toku se k primárnímu záznamu používají velkokapacitní pevné disky (HDD). Koncepce přístrojů je však relativně rozmanitá:

Karta do PC, USB box pro PC, PCMCIA karta

Tato zařízení jsou určena pro sledování a ukládání digitálního vysílání na osobním počítači a samostatného záznamu (bez PC) schopny nejsou. Zároveň jsou však následné zpracování, editace a střih záznamu pro jeho další použití a archivaci nejméně komplikované (přiložené programové vybavení takový postup naopak předpokládá a podporuje).

Přístroj s vestavěným pevným diskem (PVR)

Zařízení slouží kromě dekódování také k ukládání záznamu na pevný disk přístroje. Nevýhodou těchto přístrojů je omezená kapacita pevného disku a také limit zpracování záznamu pouze prostřednictvím firmwaru přístroje. Tato omezení vyplývají z nemožnosti nahraná data exportovat z přístroje ven. Jsou tedy určena především pro dočasné nahrávky typu, "v pátek nejsem doma, podívám se na to v neděli a pak to zase smažu" (disk je možné fyzicky vyjmout a data přehrát, ale toto počínání se neslučuje s dodržením záručních podmínek).

Proto je třeba velmi prozíravě volit jak kapacitu disku, tak vybavení editačními možnostmi (střih, značky, nelineární skoky, editace názvu, atd.). S odstupem času nemohu nezmínit jedno upozornění. Pevné disky všech značek vyzařují za chodu poměrně silné elektromagnetické rušení, vůči němuž jsou ne všechny modely úplně odolné. Zvláště v příjmově slabších oblastech je proto záhodno pečlivě vybírat konkrétní model. Základním vodítkem je (bohužel, jak jinak) cena.

Přístroj s pevným diskem a datovým rozhraním

Možností jak umožnit dlouhodobější archivaci záznamu mimo rekordér samotný je vybavení vysokorychlostním datovým rozhraním pro přístup k datům na jeho disku (prakticky přichází v úvahu USB 2.0 a LAN). Přístroj se po připojení k PC chová obvykle jako externí disk, na němž lze s datovými soubory volně disponovat podle potřeby. Záznamy se ukládají nejčastěji jako MPEG-2 transportní stream (implicitní koncovka je .TS), a to přesto, že koncovky souborů jsou různé (.REC, .DAT, .TP0, .AVR, .MPG).

Některé PVR modely dělí záznamy do segmentů, které je při zpracování třeba pospojovat. Zpracování záznamu z DVB-T vysílání by bylo na samostatný článek (možná i několik), tedy jen základní nástroj. Pro spojení segmentů, synchronizaci stop, hrubý střih a demultiplex, velmi doporučuji freewarový program ProjectX. Pro přehrávání nativních záznamů je dobré použít VLC player nebo Media Player Classic.

Přístroj s externím diskem

Nově se rodící modulární koncepce přístrojů sází na vybavení domácností počítačovou technikou a propojení jednotlivých zařízení do jakési multimediální sítě. Funguje to tak, že přístroj sám pevný disk neobsahuje, ale umožňuje připojit externí pevný disk (typicky přes rozhraní USB 2.0), na který záznam provádí. Tento disk je možné bez jakýchkoli zásahů do vnitřku přijímače odpojit a po připojení k PC nahraná data zpracovat podobně jako při použití DVB-T karet.

Autor: DigitálníTelevize.cz
Porovnat set-top boxy