Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Set-top boxy

Jak vybírat set-top box?

Set-top box je přídavný přístroj, který se zapojí mezi stávající anténu a televizor. Přijímá digitální vysílání a převádí je na obraz a zvuk nebo na analogový televizní signál, který je pak přiveden do stávajících (analogového) televizoru.

Potřebuje set-top box napájení?

Ano, set-top box potřebuje napájení. Většina set-top boxů má zabudovaný vlastní zdroj, některé pak používají externí adaptér. DVB-T karty a USB moduly jsou většinou napájeny přímo z počítače nebo notebooku.

Lze set-top box zapojit k jakémukoliv televizoru?

Ano, set-top box lze zapojit k jakémukoliv televizoru, záleží pouze na způsobu zapojení. Pokud váš televizor nemá videovstup - SCART, ale jen kulatou anténní zdířku, je třeba mít set-top box s tzv. modulátorem.

Přijdu kvůli set-top boxu o stávající programy?

Nepřijdete. Mnoho lidí využívá digitální přijímače pro vykrývání některých těžko dostupných nebo zcela chybějících televizních stanic a ostatní stanice přijímají analogově. Je-li set-top box vypnutý, připojený televizor či videorekordér přijímá analogové programy tak, jak tomu bylo před připojením set-top boxu.

Má set-top box své vlastní dálkové ovládání?

Ano, pro přepínání digitálních programů se využívá dálkové ovládání dodávané se set-top boxem. Pro zapnutí a vypnutí televize, případně přepínání analogových programů je používáno původní dálkové ovládání.

Mohu použít jeden set-top box pro více televizorů?

Aby bylo možné použít jeden set-top box pro více televizorů, musel by běžet na všech připojených obrazovkách stejný program. Výjimkou jsou vícetunerové set-top boxy, většinou dvoutunerové. Ty pak mohou přijímat tolik programů zároveň, kolik obsahují tunerů. Pro standardní příjem digitálního vysílání na více televizorech se používají televizní rozvody.

Komunikují digitální přijímače s uživatelem česky?

Pokud chcete, aby byl přístroj lokalizovaný do českého jazyka, je třeba si všimnout dvou věcí. Zda je ovládací menu v češtině a pak jaké kódování používá přístroj pro zobrazování českých znaků.

Česká diakritika dělá řadě výrobců set-top boxů problémy. Existují tři základní oblasti ve kterých se podpora češtiny může výrazně lišit. Součástí úvodního nastavení přístroje bývá volba jazyka. Většina dnes prodávaných přijímačů nabízí české uživatelské menu, často ale jen bez háčků a čárek.

Problémy s českými znaky mají některé set-top boxy na stránkách teletextu, tedy služby, kterou digitální vysílání převzalo z analogového konceptu. Největší potíže dělá přístrojům programový průvodce, pro něhož se v České republice používají dvě normy kódování diakritiky – ISO 6937 na multiplexu A a ISO 8859-2 na dalších vysílacích sítích.

Přestože správné české znaky v obou normách již zobrazuje většina prodávaných set-top boxů, není od věci ujistit se u prodejce, zda je takto vybaven i jím prodávaný přístroj.

Je možné propojit set-top box s videorekordérem nebo DVD?

Ano, zapojení je stejné jako u televizoru, tedy nejlépe přes konektor SCART. Set-top box bývá vybaven dvěma konektory SCART – jeden pro televizi a druhý pro video nebo DVD. Zapojení set-top boxu >>

Lze jeden program sledovat a druhý nahrávat?

Aby bylo možné sledovat jiný program než nahráváme, musí mít set-top box dva digitální tunery. Většina levnějších modulů má pouze jeden.

Přístroje pro příjem kódovaných pořadů

Většina levných DVB-T přijímačů neobsahuje CI rozhraní (Common Interface), určené pro vložení karty, která dovoluje příjem placených kanálů. Je možné, že v budoucnu budou provozovány také placené prémiové, pro jejichž příjem bude nutné zakoupení dekódovací karty.

Do CI slotu je možné vložit adaptér jakéhokoliv kódovacího systému nebo jej lze také použít k upgradu set-top boxu na novější kompresní systém, například MPEG 4.

Přístroje pro nahrávání pořadů na pevný disk

Samostatnou skupinu tvoří přijímače se zabudovaným pevným diskem (PVR - Personal Video Recorder). Uživatel může nahrávat pořady z vysílání v nezměněné kvalitě v délce mnoha hodin nebo zastavit obraz pomocí funkce Time Shift a následně sledovat pořad s se zpožděním ze záznamu. Důležité je, zda lze záznam z pevného disku dále archivovat mimo přijímač, stáhnout do osobního počítače, nebo vypálit na DVD.

Přístroje pro současný příjem satelitního vysílání

Na trhu jsou kombinované přijímače (tzv. komba), které umožňují příjem pozemního (DVB-T) i satelitního digitálního vysílání vysílání (DVB-S).

Lze inovovat firmware set-top boxu?

Ano, u většiny zařízení lze firmware (softwarové vybavení přijímače) inovovat přes sériový port RS-232C nebo přes USB. V některých případech je možný také automatické update přímo z vysílání. Je to zajímavá možnost, ale bude záležet na provozovatelích vysílání, zda budou ochotni taková data přenášet a jaké přijímače budou podporovat. Inovace firmware může významně zlepšit uživatelskou přívětivost, ale i výkonové vlastnosti přijímače.

Elektronický programový průvodce

Funkce elektronického programového průvodce (EPG), která umožňuje divákovi prolistovat nabídku pořadů všech programů obsažených v multiplexu, je naprosto nezbytnou součástí výbavy každého digitálního přijímače. Každý z výrobců přistupuje k EPG jinak, někteří se omezují na pouhé zobrazení aktuálně vysílaných (Current) a následujících (Next) pořadů, jiní se snaží vytěžit dané možnosti na maximum a jejich elektroničtí průvodci provedou diváka programem na celý následující týden, eventuálně umožní přímo zanést vybraný pořad do programu Timeru.

Automatické vypnutí a časovač

Mezi doplňkovou softwarovou výbavu lze zařadit funkci automatického vypnutí (Sleep Timer) anebo časovač (Timer) synchronizovaný podle času z multiplexu. Druhá z nich v zadaný čas zapne přijímač na přednastavené předvolbě a probudí tak svého majitele ze spánku anebo umožní záznam oblíbeného pořadu na připojeném videorekordéru, který musí být samozřejmě také odpovídajícím způsobem naprogramován.

Zde je třeba uvést, že žádný z komerčně vyráběných přijímačů DVB-T nepodporuje VPS, tj. nedává na žádném ze svých výstupů signál, kterým lze aktivovat záznam videorekordéru. Ačkoliv je normou přesně definován způsob přenosu VPS signálu i teletextu v rámci digitálního multiplexu, výrobci přijímačů VPS zatím ignorují a zpracovávají pouze teletext. K řízení videorekordérů lze použít i kód PDC, který je možno přenášet právě v rámci teletextu (ČT zatím tuto službu neposkytuje).

Podpora interaktivních aplikací MHP (Multimedia Home Platform)

Přijímače podporující MHP (Multimedia Home Platform) bývají navíc vybaveny integrovaným modemem pro realizaci tzv. zpětného datového kanálu (od diváka k vysílateli) pro interaktivní aplikace, vyžadující zpětný kanál.

 

Funkce HBBTV

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s internetem a umožňuje tak uživateli využívat televizor pro příjem dalšího interaktivního obsahu. Interaktivním obsahem myslíme např. dodatečné informace o právě vysílaném sporotvním zápase a s tím související podrobnosti o právě hrajících hráčích. Dále pak další informace a nabídky ze strany poskytovatele: soutěžní otázky, ankety, videa, vylepšený teletext, přehlednější programový průvodce aj. HBBTV může být distribuováno skrze televizní vysílání v těchto formátech: DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C.
 Autor: DigitálníTelevize.cz

Porovnat set-top boxy