Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat set-top box?

Přehrajte všechny své oblíbené kanály.

stb main

Set-top box slouží k dekódování televizního signálu do finální podoby obrazu se zvukem. Zakoupením takového přístroje tak můžete získat podporu nejnovějších vysílacích standardů, vyšší kvalitu přenosů i širší nabídku programů. Zvolte si ten, který si bude rozumět s vaší televizí i anténou.

Typy set-top boxů

Jednoduché

Slouží k převodu digitálního signálu na analogový, který odesílají do televizoru. Umožňují v jednu chvíli sledovat či nahrávat pouze jeden program. Určeny jsou buď pro pozemní vysílání (DVB-T2), nebo pro satelitní (DVB-S2), tehdy však musí být doplněny ještě o příslušnou anténu a svod. 

Duální

Díky dvojici tunerů mohou v jednu chvíli přijímat dva programy z jednoho typu vysílání. To vám umožní buď sledovat jeden pořad a druhý nahrávat, nebo přenášet dva kanály do dvou televizorů. 

Kombinované

Podobně jako duální set-top boxy jsou i ty kombinované vybaveny dvěma tunery, avšak jeden je určen pro pozemní vysílání, zatímco druhý pro satelitní. I v tomto případě je možné přijímat kanály z obou vysílání současně.

PVR

Jedná se o set-top boxy vybavené pevným diskem, které umožňují nahrávání pořadů. Mohou mít jeden i dva tunery, podle toho je možné buď jen nahrávat či přehrávat, neumí však obojí zároveň. Zaměřte se na kapacitu úložiště a možnost přenášet uložená videa dále, například skrze DVD či externí paměťová média. 

Set-top boxy pro PC

Speciální typ set-top boxů umožňuje digitální vysílání zachycovat přímo skrze váš počítač a pořady nahrávat na jeho pevný disk. Může vypadat buď jako trochu rozměrnější flash disk připojitelný do USB, nebo se může jednat o kartu určenou k interní instalaci do stolního počítače. 

Na co se zaměřit

Požadavky

Aby vám set-top box správně fungoval, musí být kompatibilní s typem vysílání, který využíváte.

Zobrazit více
 • Pozemní – je zachycováno klasickou anténou a dostupné zdarma. V současné době probíhá přechod z DVB-T na DVB-T2, proto sáhněte po takovém zařízení, které novější standard podporuje.
 • Kabelové – tento typ vysílání je potřeba si nejprve zřídit u některého z poskytovatelů a bývá obvykle placený. Potřebujete k němu set-top box s podporou DVB-C vysílání a i po výběru konkrétního modelu si raději ověřte, jestli jej váš provozovatel podporuje.
 • Satelitní – pro příjem satelitního vysílání slouží set-top boxy s DVB-S2 tunerem. Dále k nim potřebujete také příslušnou anténu (parabolu) a dekódovací kartu, kterou pronajímají různí poskytovatelé satelitního vysílání. 
 • Internetové – chcete-li využívat internetové vysílání, pak hledejte set-top box s podporou IPTV. Berte také v potaz, že takové vysílání je potřeba si nejprve zřídit u některého z poskytovatelů.
 • Kombinované – pokud chcete přijímat kanály z více typů vysílání, pak můžete sáhnout po kombinovaném set-top boxu. Nejčastěji se setkáte s kombinací pozemního a satelitního vysílání, ale k dispozici je i spousta dalších variant.

Neméně důležitá je také citlivost tuneru, a to především kvůli principu tzv. multiplexů, kdy je na jedné frekvenci vysíláno několik kanálů. Čím horší je ve vaší oblasti pokrytí, tím zásadnější tento parametr je. Nedostatečná citlivost se může projevovat kostičkováním obrazu a výpadky zvuku, v horším případě i nemožností přijímat kanály z daného multiplexu.

Při výběru zohledněte také své požadavky na to, jaké funkce kromě sledování pořadů od set-top boxu vyžadujete. Pokud budete často nahrávat, vybírejte mezi set-top boxy s integrovaným úložištěm a dalšími pokročilými funkcemi, jako je třeba Time shift. V případě, že zařízení hodláte využívat s více televizory, dbejte na to, aby tato možnost byla podporována a set-top box měl dostatek konektorů.

Kompatibilita a konektivita

Set-top box si musí rozumět nejen s typem vysílání, ale také se samotným televizorem. Ověřte si proto, jakými rozhraními disponuje vaše televize, a na jeho podporu se následně zaměřte i u set-top boxů. Pokud máte v plánu připojit více zařízení naráz, dbejte na to, aby měl set-top box dostatek příslušných konektorů.

Zobrazit více
 • HDMI – u televizorů z poslední dekády se jedná takřka o standard, zároveň jím dosáhnete nejvyšší kvality obrazu. Kompatibilní set-top box stačí propojit HDMI kabelem s televizorem a následně již postupovat dle instrukcí na obrazovce.
 • SCART – u starších televizorů se nejčastěji setkáte se SCART rozhraním. Kvalita obrazu je u něj na dnešní poměry spíše průměrná, instalace je nicméně stejně jednoduchá jako u HDMI – set-top box a televizor stačí propojit SCART kabelem.
 • Anténní vstup – nejstarší televize disponují anténním konektorem, kterým se propojují přímo s anténou, případně tedy set-top boxem, jenž digitální signál převádí na analogový. Je potřeba počítat se zhoršenou kvalitou obrazu i zvuku.

Kromě propojení s televizorem se zaměřte i na další možnosti konektivity. Vhod mohou přijít například USB konektory pro připojení externích úložišť, dále se můžete setkat například s 3,5mm jack konektory k audiozařízením nebo ethernet přípojkou pro připojení set-top boxu k internetu.

Snadnost obsluhy a ovládání

Uživatelská rozhraní set-top boxů se liší přehledností, možnostmi a v neposlední řadě i rychlostí. Zejména u levnějších zařízení může často jít o kámen úrazu, prostředí nezřídka kdy bývá pomalé a nelogické. V ideálním případě si proto nejprve prověřte zkušenosti ostatních uživatelů, případně si set-top box u prodejce vyzkoušejte.

Jednoduchost ovládání je důležitá především tehdy, pokud set-top box bude obsluhován technicky méně zdatným uživatelem. Více než široké portfolio doplňkových funkcí ocení takový uživatel právě snadnost používání těch základních. Důležitá pro něj může být i velikost textu v nabídkách, stejně tak i počet, rozměry a rozložení tlačítek na ovladači. 

Napájení

Set-top box ke svému provozu potřebuje přívod elektřiny. K tomu může mít buď přímo vyvedený kabel s koncovkou do elektrické zástrčky, případně konektor, do nějž se připojuje napájecí adaptér. Výhodou tohoto řešení je, že pokud kabel vypoví službu, je možné jej jednoduše nahradit. Specifikem jsou kompaktní set-top boxy do USB, které jsou napájeny přímo prostřednictvím konektoru.

Rozměry a hmotnost

Většina set-top boxů je koncipována naležato, aby je bylo možné umístit pod rám televize či do některé z nízkých poliček televizního stolku. Na šířku a délku obvykle mívají 10–20 cm, na výšku pak 5–10 cm. Berte v potaz, že ze zadní strany bude připojována kabeláž, proto je potřeba počítat s mírnou prostorovou rezervou.

Set-top boxy se hmotností pohybují od nízkých stovek gramů až zhruba do 2,5 kg. Pokud tak zařízení budete umisťovat například na poličku s omezenou nosností, berte tento údaj v úvahu, zejména pokud bude doplněno o další přístroje. 

Design

Pořízením set-top boxu rozhodně nemusíte rezignovat na svůj estetický standard. Je pravda, že některá zařízení působí velmi lacině, avšak není problém nalézt i taková, která vkusně doplní váš interiér a ostatní spotřebiče. Co se týče barev, nejčastěji se setkáte s černou, šedou/stříbrnou a bílou.

Cena

Nejlevnější jednoduché set-top boxy pro pozemní nebo satelitní vysílání pořídíte do 1 000 Kč. Budou však disponovat pouze základními funkcemi a mohou také mít pomalejší uživatelské prostředí nebo potíže s přehříváním. Do 2 500 Kč jsou pak k dostání pokročilejší duální či kombinované modely, které již mohou mít i pokročilejší funkce, vlastní úložiště pro nahrávání pořadů a širší možnosti konektivity. Nejkvalitnější set-top boxy se pak pohybují od 2 500 Kč až k přibližně 10 000 Kč. U nich můžete počítat s několika tunery, kvalitním uživatelským prostředím se širokým portfoliem funkcí a rozsáhlou konektivitou. Takové set-top boxy mohou sloužit jako plnohodnotné multimediální centrum.

stb

Funkce a možnosti

 • Duální tuner - přítomnost dvou tunerů vám umožní sledovat jeden pořad a ve stejný čas nahrávat jiný, buď v rámci jednoho, nebo dvou typů vysílání.

 • České menu - česká lokalizace je užitečná především pro méně technicky zdatné uživatele. Pozor ovšem na to, že i když ji výrobce deklaruje, ne vždy je kvalita překladu dobrá. To se projevuje například nepřeloženými položkami v nabídkách nebo špatným zobrazováním českých znaků v názvech pořadů nebo na teletextu. Aby znaky s diakritikou fungovaly korektně, musí set-top box podporovat standard kódování ISO 6937 či ISO 8859-2.

 • DVB-T2 - přechod na nastupující standard digitálního pozemního vysílání by měl být dokončen v polovině roku 2020. Proto nemá v dnešní době smysl pořizovat set-top box bez podpory tohoto standardu. 

 • DVB-S - pokud chcete využívat satelitní vysílání, je potřeba zakoupit set-top box s DVB-S tunerem. Počítejte také s nutností instalace parabolové antény a svodu, bez nichž není možné satelitní signál přijímat.

 • H.265/HEVC - jedná se o nejnovější standard kódování videa, v němž bude probíhat i české DVB-T2 vysílání. Kromě patřičného tuneru se proto zaměřte i na podporu tohoto standardu, na trhu se totiž objevují DVB-T2 set-top boxy, které si však poradí pouze se starším kódováním H.264/AVC, a pro tuzemské vysílání jsou tak nepoužitelné.

 • DivX - pokud set-top box podporuje DivX, umožní vám v tomto oblíbeném formátu přehrávat videa z externího úložiště.

 • PVR - umožňuje nahrávat pořady na vestavěné nebo externí pevné disky a USB flash disky.

 • HBBTV - funkce označovaná také jako hybridní vysílání umožňuje přijímat část signálu z pozemního vysílání a část z internetu. Díky tomu můžete například k přehrávanému pořadu získat další obsah, například profil z některé z filmových databází. Dále vám funkce přijde vhod, když nestihnete nějaký pořad a nestačíte si jej nahrát, jelikož si jej můžete jednoduše přehrát z internetového archivu daného kanálu. HBBTV vám může umožnit také interakci s pořadem, například zodpovídání soutěžních otázek.

 • Možnost nahrávání na interní paměť/HDD - podpora nahrávání pořadů na integrované úložiště, případně připojené externí. Některé set-top boxy pak umožní nahrané pořady ve formátu videa dále přenášet i na jiná zařízení. Nejmenší úložiště u současných set-top boxů mívají 4–8 GB, což postačí na 1–2 filmy či několik dílů seriálu v běžné kvalitě. Větší množství pořadů pak zaznamenáte na úložiště o velikostech 16 a 32 GB, pro zachycování filmů ve vysoké kvalitě pak chtějte 64 GB a více.

 • Time Shift - vám umožní sledovat pořad, který současně nahráváte. Typicky se tato funkce používá, pokud nestihnete začátek pořadu, ale chcete si jej od začátku přehrát, případně pokud si jej potřebujete pozastavit.

 • Podpora MHP - funkce, kterou disponují pokročilejší set-top boxy, umožní využívat interaktivní aplikace, tedy vysílat informace i od diváka k vysílajícímu. Díky tomu můžete například rovnou objednávat zboží, které zahlédnete v reklamě.

 • Teletext - v tuzemsku stále oblíbené rozhraní, v němž najdete zprávy i další informace ve speciálním prostředí. Pozor na to, aby set-top box kromě samotného teletextu podporoval i české znaky, jinak bude teletext nečitelný.

 • CI slot - některé z placených televizních programů je možné zpřístupnit vložením speciální CI karty, kterou si musíte od poskytovatele pronajmout. Pokud hodláte takové kanály sledovat, zakupte set-top box vybavený příslušným slotem.

 • SCART - konektor využívaný zejména u starších televizorů, který slouží k přenosu obrazu a zvuku. 

 • USB - umožní vám připojovat různá zařízení s USB připojením, zejména externí úložiště, na nichž můžete mít nahrané filmy a seriály. 

 • HDMI - konektor určený k přenosu obrazu a zvuku ve vysoké kvalitě, jenž se využívá u moderních televizorů.

 • S-Video výstup - typ výstupu využívaný u některých starších televizorů včetně plazmových. Oproti SCART konektoru má mírně vyšší kvalitu obrazu, rozdíl však není natolik významný, aby šlo o rozhodující faktor.

 • Displej - zejména lepší set-top boxy bývají vybaveny displejem, který umí zobrazovat různé informace. Ve vypnutém stavu může ukazovat například aktuální čas, po spuštění pak třeba číslo zvoleného programu nebo informace o nahrávání. Existují i set-top boxy s barevnou obrazovkou, jež dokáže zobrazit i různé pokročilejší informace, častěji se však setkáte s jednoduchými monochromatickými displeji.

malý

Rady

Instalace a nastavení

Rozbalený set-top box je potřeba připojit do elektrické sítě nebo k napájecímu adaptéru a propojit příslušným kabelem s televizorem. Někdy je také nutné doplnit baterie do ovladače, většinou je ale výrobci dodávají v základním balení. Po správném zapojení následuje první spuštění, při němž by set-top box měl automaticky naladit dostupné stanice a následně umožnit jejich seřazení. Lepší set-top boxy umí i automaticky přidávat nové kanály, u některých však budete muset znovu spouštět automatické ladění. 

Součástí prvního spuštění mohou být i různá další nastavení, například výběr jazyka, barevné schéma prostředí nebo způsob zobrazování času. Pokud se vám prostředí set-top boxu na televizoru nezobrazí, zkontrolujte, jestli jsou správně zapojeny kabely, případně zda máte na televizi zvolený správný vstup.

Po tomto procesu by již při každém spuštění set-top boxu mělo být možné jednoduše přepínat mezi kanály a využívat všechny ostatní funkce. 

Jak postupovat při přechodu na DVB-T2

Protože Česká republika přechází na vysílání ve standardu DVB-T2, je potřeba, aby jej set-top box podporoval. Zároveň musí být schopen dekódovat H.265/HVEC video, ve kterém bude vysílání probíhat. Pokud je váš televizor nebo set-top box staršího data výroby, je velice pravděpodobné, že si s novými standardy nebude rozumět. Vyřešit to můžete právě výměnou/dokoupením nového set-top boxu. 

Než ale otevřete katalogy, zvažte, jestli místo set-top boxu nevyměnit rovnou celý televizor. Zejména pokud máte starší TV s připojením přes SCART či anténní kabel, připravíte se o vysílání ve vysoké kvalitě, a navíc může starý spotřebič brzy vypovědět službu, čímž přijde vniveč i zakoupený set-top box.

Samotný přechod na DVB-T2 je při zapojeném set-top boxu jednoduchý – stačí jej nechat naladit kanály dostupné v signálu DVB-T2, případně jejich frekvence zadat manuálně. 

Použití set-top boxu pro více TV

Abyste mohli set-top box využívat k více televizorům, musí mít patřičné množství příslušných konektorů a také odpovídající počet tunerů. Pokud zapojíte k více televizím set-top box s jedním tunerem, budete na všech muset sledovat stejný pořad. Tento problém řeší právě vícetunerové set-top boxy, které se zapojují buď do domácí počítačové sítě, případně televizních rozvodů.

Aktualizace firmwaru

Pokročilejší set-top boxy umožňují aktualizovat vestavěný firmware. To může znamenat například doplnění nových funkcí, zrychlení uživatelského prostředí či podporu nových jazyků. Nejjednodušší je proces aktualizace u set-top boxů s připojením k internetu, jelikož si nový firmware jednoduše stáhnou a nainstalují. Často to navíc dokážou zcela automaticky. U offline set-top boxů je pak možné firmware aktualizovat jeho stažením na počítači, nahráním na externí úložiště a následným připojením k set-top boxu. Pokud však zařízení nedisponuje ani touto možností, výchozí firmware je zároveň finálním.

Potřebuji set-top box?

Set-top box potřebujete tehdy, jestliže váš televizor není vybaven DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HVEC a zároveň využíváte pozemní digitální vysílání. Máte-li tedy odpovídající televizor, set-top box pořizovat nemusíte. To samé platí v případě, pokud využíváte satelitní vysílání (DVB-S2), internetovou televizi (IPTV) nebo televizi kabelovou. Případné změny by za vás měl řešit poskytovatel služby. Set-top box nepořizujte ani tehdy, bydlíte-li v domě se společnou televizní anténou (STA). V tomto případě je nový standard potřeba řešit právě výměnou samotné antény.