Jak vybrat set-top box?

Vyberte si set-top box, který naladí všechny vaše oblíbené televizní kanály.

Set-top box slouží k dekódování televizního signálu do finální podoby obrazu se zvukem. Zakoupením takového přístroje tak můžete získat podporu nejnovějších vysílacích standardů, vyšší kvalitu přenosů i širší nabídku programů na televizích, které nemají potřebný tuner. Pomůžeme vám zvolit si ten, který si bude rozumět s vaší televizí i anténou.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Podle čeho vybírat?

Počet tunerů

  • Jednotunerové
  • Slouží k dekódování digitálního signálu, který následně odesílají do televizoru.

  • Umožňují v jednu chvíli sledovat a nahrávat pouze jeden program.

  • Dvoutunerové (Duální)

Díky dvojici tunerů mohou duální set-top boxy v jednu chvíli přijímat dva programy z jednoho typu vysílání.

  • Sledování jednoho kanálu a současné nahrávání druhého.

  • Přenos dvou kanálů do dvou televizorů.

Typ přijímaného signálu

Aby vám set-top box správně fungoval, musí být kompatibilní s typem vysílání, který využíváte.

  • DVB-T/T2 - takzvané pozemní vysílání, příjem přes běžnou televizní anténu, bez dalších poplatků.
  • DVB-S/S2 - placené satelitní vysílání, příjem přes satelitní parabolu, nutno zakoupit dekódovací kartu.
  • DVB-C/C2 - placené kabelové vysílání, provoz přes původní kabelové a telefonní rozvody.
  • IPTV - placené interaktivní vysílání skrze internetovou síť, možnost sledování videí z archivu (VOD).
Více o typech signálu
  • Pozemní vysílání (DVB-T/T2) – je zachycováno klasickou anténou a dostupné zdarma. V současné době je již původní DVB-T vysílání ukončeno a celé území ČR pokrývá vysílání DVB-T2 HEVC.
  • Kabelové vysílání (DVB-C/C2) – tento typ vysílání je potřeba si nejprve zřídit u některého z poskytovatelů a bývá obvykle placený. Potřebujete k němu set-top box s podporou DVB-C vysílání a i po výběru konkrétního modelu si raději ověřte, jestli jej váš provozovatel podporuje.
  • Satelitní vysílání (DVB-S/S2) – pro příjem satelitního vysílání slouží set-top boxy s DVB-S2 tunerem. Dále k nim potřebujete také příslušnou anténu (parabolu) a dekódovací kartu, kterou pronajímají různí poskytovatelé satelitního vysílání.
  • Internetové vysílání(IPTV) – chcete-li využívat internetové vysílání, pak hledejte set-top box s podporou IPTV. Berte také v potaz, že takové vysílání je potřeba si nejprve zřídit u některého z poskytovatelů.

Důležitá je také citlivost tuneru, a to především kvůli principu tzv. multiplexů, kdy je na jedné frekvenci vysíláno několik kanálů. Čím horší je ve vaší oblasti pokrytí, tím zásadnější tento parametr je. Nedostatečná citlivost se může projevovat kostičkováním obrazu a výpadky zvuku, v horším případě i nemožností přijímat kanály z daného multiplexu.

Parametry

Konektory pro připojení televize

Set-top box si musí rozumět nejen s typem vysílání, ale také se samotným televizorem. Ověřte si proto, jakými rozhraními disponuje vaše televize, a jeho podporu si následně ověřte i u set-top boxů. Pokud máte v plánu připojit více zařízení naráz, dbejte na to, aby měl set-top box dostatek příslušných konektorů.

  • HDMI – u televizorů z poslední dekády se jedná takřka o standard, zároveň jím dosáhnete nejvyšší kvality obrazu.
  • SCART – u starších televizorů se nejčastěji setkáte se SCART rozhraním. Kvalita obrazu je u něj na dnešní poměry spíše průměrná.
  • Koax – nejstarší televize disponují anténním koaxiálním konektorem, kterým se propojují přímo s anténou, případně tedy set-top boxem, jenž digitální signál převádí na analogový. Je potřeba počítat se zhoršenou kvalitou obrazu i zvuku.
  • S-Video - typ výstupu využívaný u některých starších televizorů včetně plazmových. Oproti SCART konektoru má mírně vyšší kvalitu obrazu, rozdíl však není natolik významný, aby šlo o rozhodující faktor.

Kromě propojení s televizorem se zaměřte i na další možnosti konektivity. Vhod mohou přijít například USB konektory pro připojení externích disků nebo flashisků, dále se můžete setkat například s 3,5mm jack konektory k audiozařízením nebo ethernet přípojkou pro připojení set-top boxu k internetu.

Ujistěte se, že vybraný set-top box disponuje všemi potřebnými konektory k vašim zařízením.

Snadnost obsluhy a ovládání

Uživatelská rozhraní set-top boxů se liší přehledností, možnostmi a v neposlední řadě i rychlostí. Zejména u levnějších zařízení může často jít o kámen úrazu, prostředí nezřídka kdy bývá pomalé a nelogické. V ideálním případě si proto nejprve prověřte zkušenosti ostatních uživatelů, případně si set-top box u prodejce vyzkoušejte.

Jednoduchost ovládání je důležitá především tehdy, pokud set-top box bude obsluhován technicky méně zdatným uživatelem. Více než široké portfolio doplňkových funkcí ocení takový uživatel právě snadnost používání těch základních. Důležitá pro něj může být i velikost textu v nabídkách, stejně tak i počet, rozměry a rozložení tlačítek na ovladači.

Rozměry a hmotnost

Většina set-top boxů je koncipována naležato, aby je bylo možné umístit pod rám televize či do některé z nízkých poliček televizního stolku. Na šířku a délku obvykle mívají 10–30 cm, na výšku pak 5–10 cm. Berte v potaz, že ze zadní strany bude připojována kabeláž, proto je potřeba počítat s mírnou prostorovou rezervou.

Set-top boxy se hmotností pohybují od nízkých stovek gramů až zhruba do 2,5 kg. Pokud tak zařízení budete umisťovat například na poličku s omezenou nosností, berte tento údaj v úvahu, zejména pokud bude doplněno o další přístroje.

Pořízením set-top boxu rozhodně nemusíte rezignovat na svůj estetický standard. Je pravda, že některá zařízení působí velmi lacině, avšak není problém nalézt i taková, která vkusně doplní váš interiér a ostatní spotřebiče. Co se týče barev, nejčastěji se setkáte s černou, šedou/stříbrnou a bílou.

Set-top box nemusí být jen ošklivá krabička.

Další funkce a možnosti

  • České menu - česká lokalizace je užitečná především pro méně technicky zdatné uživatele. Pozor ovšem na to, že i když ji výrobce deklaruje, ne vždy je kvalita překladu dobrá. To se projevuje například nepřeloženými položkami v nabídkách nebo špatným zobrazováním českých znaků v názvech pořadů.

  • H.265/HEVC - nejnovější standard kódování videa, v němž běží i české DVB-T2 vysílání. Kromě patřičného tuneru se proto zaměřte i na podporu tohoto standardu, na trhu se totiž objevují DVB-T2 set-top boxy, které si však poradí pouze se starším kódováním H.264/AVC, a pro tuzemské vysílání jsou tak nepoužitelné.

  • HBBTV - funkce označovaná také jako hybridní vysílání umožňuje přijímat část signálu z pozemního vysílání a část z internetu. Díky tomu můžete k přehrávanému pořadu získat další obsah. HbbTV Umožňuje zpětně přehrát pořad z internetového archivu daného kanálu a také interakci s pořadem, například zodpovídání soutěžních otázek.

  • Nahrávání na interní paměť/HDD - zaznamená obsah z televizního vysílání pro pozdější přehrávání. Některé set-top boxy umožní nahrané pořady ve formátu videa dále přenášet i na jiná zařízení.

  • Time Shift - vám umožní sledovat pořad, který současně nahráváte. Typicky se tato funkce používá, pokud nestihnete začátek pořadu, ale chcete si jej od začátku přehrát, případně pokud si jej potřebujete pozastavit.

  • Podpora MHP - funkce, kterou disponují pokročilejší set-top boxy, umožní využívat interaktivní aplikace, tedy vysílat informace i od diváka k vysílajícímu. Díky tomu můžete například rovnou objednávat zboží, které zahlédnete v reklamě.

  • DivX - pokud set-top box podporuje DivX, umožní vám v tomto oblíbeném formátu přehrávat videa z externího úložiště.

  • PVR- umožňuje nahrávat pořady na vestavěné nebo externí pevné disky a USB flash disky.

  • Teletext- v tuzemsku stále oblíbené rozhraní, v němž najdete zprávy i další informace ve speciálním prostředí. Pozor na to, aby set-top box kromě samotného teletextu podporoval i české znaky, jinak bude teletext nečitelný.

  • CI slot - některé z placených televizních programů je možné zpřístupnit vložením speciální CI karty, kterou si musíte od poskytovatele pronajmout. Pokud hodláte takové kanály sledovat, zakupte set-top box vybavený příslušným slotem.

  • USB - umožní vám připojovat různá zařízení s USB připojením, zejména externí úložiště, na nichž můžete mít nahrané filmy a seriály.

  • Displej - i základní set-top boxy bývají vybaveny displejem, který ve vypnutém stavu může ukazovat například aktuální čas, po spuštění pak třeba číslo zvoleného programu nebo informace o nahrávání. Existují i set-top boxy s barevnou obrazovkou, jež dokáže zobrazit i různé pokročilejší informace, častěji se však setkáte s jednoduchými monochromatickými displeji.

Cena

Nejlevnější jednoduché set-top boxy pro pozemní nebo satelitní vysílání pořídíte do 1 000 Kč. Budou však disponovat pouze základními funkcemi a mohou také mít pomalejší uživatelské prostředí nebo potíže s přehříváním. Do 2 500 Kč jsou pak k dostání pokročilejší duální či kombinované modely, které již mohou mít i pokročilejší funkce, vlastní úložiště pro nahrávání pořadů a širší možnosti konektivity. Nejkvalitnější set-top boxy se pak pohybují od 2 500 Kč až k přibližně 10 000 Kč. U nich můžete počítat s několika tunery, kvalitním uživatelským prostředím se širokým portfoliem funkcí a rozsáhlou konektivitou. Takové set-top boxy mohou sloužit jako plnohodnotné multimediální centrum.

Set-top box DVB-T2 HEVC

U řady set-top boxů narazíte na zlatou pečeť "DVB-T2 ověřeno". U těchto produktů máte 100% jistotu, že podporují aktuální standard pozemního televizního vysílání HEVC/H.265.

Instalace a nastavení

Rozbalený set-top box je potřeba připojit do elektrické sítě nebo k napájecímu adaptéru a propojit příslušným kabelem s televizorem. Někdy je také nutné doplnit baterie do ovladače, většinou je ale výrobci dodávají v základním balení. Po správném zapojení následuje první spuštění, při němž by set-top box měl automaticky naladit dostupné stanice a následně umožnit jejich seřazení. Lepší set-top boxy umí i automaticky přidávat nové kanály, u některých však budete muset znovu spouštět automatické ladění.

Součástí prvního spuštění mohou být i různá další nastavení, například výběr jazyka, barevné schéma prostředí nebo způsob zobrazování času. Pokud se vám prostředí set-top boxu na televizoru nezobrazí, zkontrolujte, jestli jsou správně zapojeny kabely, případně zda máte na televizi zvolený správný vstup.

Po tomto procesu by již při každém spuštění set-top boxu mělo být možné jednoduše přepínat mezi kanály a využívat všechny ostatní funkce.

Příslušenství

Televize

Soundbary

Reprosoustavy a reproduktory

Televizní antény DVB-T a DVB-T2

Satelitní antény

Satelitní přijímače

Satelitní karty

Zesilovače a rozbočovače

TV a video příslušenství

Nejčastější dotazy

Lze použít set-top box pro více televizí?

Abyste mohli set-top box využívat k více televizorům, musí mít patřičné množství příslušných konektorů a také odpovídající počet tunerů. Pokud zapojíte k více televizím set-top box s jedním tunerem, budete na všech muset sledovat stejný pořad. Tento problém řeší právě vícetunerové set-top boxy.

Jak mám aktualizovat firmware?

Pokročilejší set-top boxy umožňují aktualizovat vestavěný firmware. To může znamenat například doplnění nových funkcí, zrychlení uživatelského prostředí či podporu nových jazyků. Nejjednodušší je proces aktualizace u set-top boxů s připojením k internetu, jelikož si nový firmware jednoduše stáhnou a nainstalují. Často to dokážou zcela automaticky. U offline set-top boxů je pak možné firmware aktualizovat jeho stažením na počítači, nahráním na externí úložiště a následným připojením k set-top boxu.

Potřebuji set-top box?

Set-top box potřebujete tehdy, jestliže váš televizor není vybaven DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HVEC a zároveň využíváte pozemní digitální vysílání. Máte-li tedy odpovídající televizor, set-top box pořizovat nemusíte. To samé platí v případě, pokud využíváte satelitní vysílání (DVB-S2), internetovou televizi (IPTV) nebo televizi kabelovou. Případné změny by za vás měl řešit poskytovatel služby.

Další užitečné články

Nejlepší televize do 10000 Kč Tabulka úhlopříček televizí Co je DVB-T2